Άρθρο συνεργάτη σκοπός του Νηπιαγωγείου

Σκοπός του Νηπιαγωγείου είναι η διαπαιδαγώγηση, με την κατάλληλη και οργανωμένη παρέμβαση του -της νηπιαγωγού, μέσα σε ένα πλαίσιο αυτενέργειας και αυθόρμητης έκφρασης του παιδιού, με σκοπό να ανακαλύψει και να γνωρίσει τον κόσμο, να αναπτύξει τις αισθησιοκινητικές και ψυχοσωματικές του ικανότητες, να δημιουργήσει και να αναγνωρίσει συμβιωτικές σχέσεις και σχέσεις συνύπαρξης και να κάνει τα πρώτα βήματα στην ανάπτυξη και την δημιουργία της κοινωνικής συνείδησης. Είναι η ανάπτυξη της επικοινωνιακής του ικανότητας με τα υπόλοιπα παιδιά του σχολείου και με τους άλλους ανθρώπους. Στο παιδαγωγικό πλαίσιο δίνεται μεγάλη σημασία στην κοινωνικοποίηση, να καταφέρουν δηλαδή τα παιδιά μέσα από το ομαδικό παιχνίδι, το θεατρικό παιχνίδι, την ψυχοκινητική, να αναπτύξουν αυτοπειθαρχία και καλές συνήθειες με σεβασμό στον «εαυτό τους» και στους «άλλους». Αυτό σημαίνει όχι μόνο σεβασμός του «άλλου» ως προς της συμπεριφορά και μόνο από υποχρέωση, αλλά με έμπνευση και κυρίως από καθήκον, με στόχο όχι την εξάλειψη της διαφορετικότητας των ανθρώπων στο μέλλον, αλλά στην αλλαγή του τρόπου με τον οποίο αντιμετωπίζουμε και «βλέπουμε» αυτή την διαφορετικότητα, όποια και αν είναι αυτή.

εκδηλώσεις

παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Αγαπητοί γονείς σας ενημερώνουμε ότι την Δεύτερα 15/2/2020 το σχολείο θα παρακολουθήσει παράσταση καραγκιόζη .

λειτουργία σχολείου

Αγαπητοί γονείς σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 7/2/2020 το Νηπιαγωγείο θα παραμείνει κλειστό με απόφαση δημάρχου λόγω καιρικών συνθηκών.

λόγω κακοκαιρίας !!!!!!
βιβλία

εργασίες

πολύχρωμο κτήριο !!!!

τα βιβλία ο καλύτερός μας φίλος !!!!

Οδηγίες για τη γρίπη

Η εγκύκλιος αναφέρει:

Με βάση τα τρέχοντα επιδημιολογικά δεδομένα της εποχικής γρίπης, έχει ξεκινήσει η περίοδος αυξημένης δραστηριότητας της γρίπης στην Ελλάδα. Τονίζεται εκ νέου η σημασία του αντιγριπικού εμβολιασμού ως ο καλύτερος τρόπος προφύλαξης από τη γρίπη. Κατά την τρέχουσα περίοδο η δραστηριότητα της γρίπης κυμαίνεται στα αναμενόμενα για την εποχή επίπεδα, θα πρέπει όμως για προληπτικούς λόγους να λαμβάνονται μέτρα προφύλαξης. Για το λόγο αυτό σας αποστέλλουμε εγκύκλιο με οδηγίες προς εφαρμογή και παρακαλούμε όπως την αποστείλετε σε όλες τις Σχολικές Μονάδες καθώς και λοιπούς φορείς που προσφέρουν εκπαιδευτικές υπηρεσίες .

Κλινική συμπτωματολογία της γρίπης

Η κλινική συμπτωματολογία της γρίπης περιλαμβάνει:

• πυρετό (μεγαλύτερο ή ίσο με 38ο C ) και ένα από τα παρακάτω συμπτώματα:
  • Βήχα
  • Πονόλαιμο
  • Πονοκέφαλο
  • Μυαλγίες
  • Αίσθημα κόπωσης
  • Διάρροια και εμέτους
  • Συνάχι
  • Ρίγος

Δείτε εδώ όλη την εγκύκλιο .https://www.alfavita.gr/sites/default/files/2020-01/%CE%A8%CE%A0%CE%97%CE%97465%CE%A6%CE%A5%CE%9F-%CE%91%CE%92%CE%95.pdf